İstanbul Dünya Müzikleri Festivali Başlıyor

“Golden Routes/ Altın Yollar!”… Geçmişten geleceğe uzanan sanatsal yolculuklar… Jules Verne’in izinde Karadeniz, Piri Reis’in Akdeniz rotası ve Evliya Çelebi’nin Balkanlar’daki ayak izleri…

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri arasında yer alan ve geçtiği her şehirde büyük ilgi gören “Golden Routes” projesinin finalinde, İstanbul’da “WOMIST- Dünya Müzikleri Festivali”, 3 – 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festivalin biletlerine Biletix’ten ulaşmak mümkün.

Açılış Konseri’nde Akdeniz’in Sesleri

Dünya Müzikleri Festivali’nin, 3 Aralık Cuma günü İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ilk konserinde İspanyol Maria del Mar Bonet ile Yunanlı Savina Yannatou aynı sahnede buluşuyor ve Akdeniz’in coşkusunu, hüznünü, ortak melodilerini izleyicileriyle paylaşıyor.

Bach’ın Eşsiz “Goldberg Varyasyonları”

Biri dünya çapında perküsyon ustası, diğeri zamanımızın olağanüstü piyanisti; Burhan Öçal ve Alexey Botvinov. Üstün yetenekli sanatçı olmalarının ötesinde, ortak bir tutkuları daha var; her ikisi de Bach hayranı. Bu iki büyük sanatçı, Golden Routes İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’nde ilk kez bir araya gelecek ve 4 Aralık Cumartesi günü İstanbul Kongre Merkezi’nde Bach’ın eşsiz “Goldberg Varyasyonları”nı birlikte yorumlayacaklar.

Festivalin 10 Aralık Cuma günü gerçekleşecek üçüncü konseri, İstanbul’da eğlenceli ve bol ritimli bir “Balkan Rüzgarı” estirecek. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yer alacak olan konserde, Balkanlar’ın en ünlü grupları, “sevdalinka”  şarkılarının Kosovalı temsilcisi Suzan Kardeş ve Bekriya Band ile birlikte aynı sahnede yer alacaklar. Makedonya’dan Çingeneler Kraliçesi Esma Redzepova & Koçani Orkestar, savaşın acımasızlığına müzikle dur deme cesaretini gösteren Bosnalı Mostar Sevdah Reunion ve Bulgar klarnet ustası İvo Papasov & Wedding Band

Dünya Müzikleri Festivali’nin son konseri, kültürel zenginlikleriyle öne çıkan bu üç kültürün sanatçılarını aynı sahnede buluşturuyor. Türkiye’den Zülfü Livaneli ve “East-West Orchestra”, Macaristan’ın dünyaca ünlü sanatçısı Kalman Balogh’un yönetimindeki “Los Baloghs” Çigan Orkestrası, Almanya’dan Henning Schmidt, Ulrich Meiss, Hagen Matzeit, 17 Aralık Cuma günü Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde üç büyük kültürün müziklerinden oluşan özel bir repertuvar sunacaklar. Schmidt’in piyanosundan çıkan notalar, Kalman Balogh cybalom’undan dökülen tınılar, Zülfü Livaneli’nin sesinde hayat bulurken, üç farklı sanatçı, müziğin evrensel bir buluşma olduğunu bir kez daha izleyicilere yaşatacaklar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.