Kutluğ Ataman’dan İçimdeki Düşman

İstanbul Modern, Garanti Bankası sponsorluğunda, çağdaş sanatın uluslararası alandaki en önemli isimlerinden Kutluğ Ataman’ın Türkiye’deki ilk retrospektifini sunuyor. Sergi 10 Kasım 2010 – 6 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek. “İçimdeki Düşman” isimli sergide sanatçının video ve enstalasyon çalışmalarını bir araya getiriliyor.

Kutluğ Ataman, çağdaş sanat alanındaki ilk büyük çıkışını 1997 yılında katıldığı Uluslararası İstanbul Bienali ile yaptı. Bundan sonra kariyerini uluslararası alanda gösterdiği başarılar ve dünyanın sayılı müze ve bienallerinde düzenlediği sergilerle geliştirdi. Aldığı büyük ödüller, hakkında çıkan kitaplar, çalışmalarındaki sosyal ve politik duyarlılık Türkiye’de sanat ortamında da kendisine haklı bir ün ve tanınırlık kazandırdı. Buna karşılık Ataman bugüne kadar Türkiye’de çok az sayıda çalışmasını sergiledi. İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek olan sergi, İstanbul doğumlu sanatçının neredeyse 13 yıllık uluslararası kariyerinin ardından eve dönüşünü kutlayan bir orta kariyer sergisi niteliğini taşıyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu’nun yaptığı sergi, Kutluğ Ataman’ın uluslararası sanat ortamında kilometre taşı olmuş çalışmalarının yanı sıra daha önce gösterilmemiş bir eserini de içeriyor.

Video ve film çalışmalarında merkez aldığı marjinal bireyler, saplantılarını, mikro ve makro iktidar ile kurdukları ilişkilerini, bilinçaltı sorunlarını ya da cinselliklerini açık sözlülükle dile getirirken, Kutluğ Ataman çalışmalarında bu bireyleri tercih etme nedenini şöyle açıklıyor: “Benim yaptığım, bu insanları gösterip işi şova dönüştürmek değil. Beni o kişiyle çalışmaya iten tek neden, onda kendimi görmem oluyor.”


İçimdeki Düşman’da sanatçının 11 önemli çalışması yer alacak:

Peruk Takan Kadınlar (1999)

Ruhuma Asla (2001)

Bu Bir Fasit Daire (2002)

99 İsim (2002)

Veronica Read’in 4 Mevsimi (2002)

Stefan’ın Odası (2004)

Tanıklık (2006)

Cennet (2006)

Türk Lokumu (2007)

ve fff (2006-9)

Bunların yanı sıra, Thomas Dane Gallery ve 29. Sao Paulo Bienali 2010 tarafından desteklenen Dilenciler (2010) adlı yeni ve önemli bir çalışma Avrupa’da ilk kez izleyicilere sunulacak.

Sana guvenmeye baslamistim. Yanildim. Umarim kararin sana iyi gelir. Kotulugunu istemem. Ece.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.