İstanbul Modern’de Manga Sergisi

Manga’yı Keşfet!

İstanbul Modern, Türkiye’de Japon Yılı etkinlikleri kapsamında, Japon kültürünün farklı yüzlerinin ve manga sanatından örneklerin sunulduğu Manga’yı Keşfet!: SHONENJUMP Dünyası sergisine ev sahipliği yapıyor. 5– 17 Ekim 2010 tarihleriarasında müzenin alt katında yer alacak sergiyle İstanbul Modern, Türkiye ve Japonya dostluğunun 120. yılında, kısa süreli sergilerini dünyada milyonlarca hayranı olan Japon mangasını genç kuşaklara tanıtarak sürdürüyor.

Japonya’nın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan Shueisha Inc.’in katkılarıyla düzenlenen sergi, ülkede gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiş büyük bir kültürel fenomen olan ve dünya çapında giderek yaygınlaşan çizgi roman sanatı mangayı kapsamlı biçimde tanıtıyor.

Proje yöneticiliğini Türkiye’den Lora Sarıaslan Japonya’dan ise Yu Omura yapıyor. Japonların geleneksel rulo resimleri gibi sanat formlarıyla aynı üslubu taşıyan özgün bir tür olan manga, bugün Japonya’daki yeni yayınların büyük bölümünü oluşturuyor. Yetişkinlere ve çocuklara yönelik olarak yayınlanan mangalar okuyucuları aksiyon, macera, komedi, dram, fantezi, aşk ve bilim kurgu dünyasına taşıyor. Manga’yıKeşfet!: SHONENJUMP Dünyası sergisinde bir manga eserinin yaratım aşamaları, ilk çizimden yayına uzanan yolculuğu, orijinal eskizler,manga yaratım sürecini manga ustalarının ağzından dile getiren bir belgesel,çizimler ve enstalasyonlarla sunuluyor.

Japonya’da “manga sanatçısı” anlamına gelen mangakaların dünyasını da gözler önüne serecek bu sergide, izleyiciler manga kitapları, manga karakterleri üzerine kurulu oyunlar, VOMIC (sesli çizgi roman) ve animasyon gösterilerinin yanı sıra düzenlenen yaratıcı atölyeler ve manga editörleriyle söyleşilerle bu renkli dünyayı keşfetme olanağı buluyor. Sergiye paralel olarak çocuk ve gençlere yönelik bir eğitim programı düzenleniyor ve İstanbul Modern Sinema’da üç büyük manga kahramanının ekrandaki maceralarından bir seçki sunuluyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.