Filmekimi’nden Seçtiklerim

Ekim geliyor, Filmekimi başlıyor. Film Festivali’nden sonra en sevdiğim haftalardan biri geldi sonunda 🙂

Gitmeyi düşündüğüm filmlerin listesini yaptım. Gitmeyi düşündüğüm saatlerle birlikte. Sizler de gitmeyi düşündüğünüz filmleri paylaşıp, yorum bırakabilirsiniz.

Bu sene Filmekimi’nde gala yapacak beş tane film var. Ben bunlardan ikisini görmek istiyorum.

1.Başka Bir Yerde (Somewhere), Venedik’te Altın Aslan kazanmış ve Sopia Coppola’nın 3. filmi. Amerika’dan bile önce ilk defa Filmekimi’nde gösterilecek bu film. Lost in Translation filmi en sevdiğim filmlerden de biri olduğu için bunu izlemeyi istiyorum.

2. New York, Seni Seviyorum (New York, I Love You), süper bi yönetmen ve oyuncu kadrosu var. Yönetmenler Fatih Akın, Yvan Attal, Randy Balsmeyer, Allen Hughes, Shunji Iwai, Shekhar Kapur, Joshua Marston, Mira Nair, Natalie Portman, Brett Ratner, Jiang Wen. Oyuncular ise, Orlando Bloom, Hayden Christensen, Ethan Hawke, Eli Wallach, John Hurt, Shia Labeouf, Natalie Portman. Uğur Yücel’i bile görebileceğiz bu filmde. Paris, Seni Seviyorum filminden yola çıkılarak çekilmiş. NY daha çok ilgimi çektiği için filmi de ilgimi çekiyor.

Gelelim diğer filmlere… Çok fazla seçtim sanırım, bunlardan biraz ayıklamak gerekecek. Ama ilk etapta gözüme çarpanlar bunlardı. Gidecek arkadaşlarla konuşup karar vereceğim 🙂

1. Sosyalizm (Film Socialisme), bu filmi seçmemin ilk nedeni yönetmeni. Sosyalizm bir Jean Luc Godard filmi. Film “Fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir” aforizmasından yola çıkıyor. Çok etkileyici. Merak uyandırıcı.

2. Ateşle Oynayan Kız (Flickan Som Lekte Med Elden). Ejderha Dövmeli Kız filmi henüz gösterime girmişken, festivalde filmin devamı olan Ateşle Oynayan Kız geliyor. Açıkçası bu filmi de İsveç yapımı olduğu ve İsveç’i özlediğim için seçtim.


3. Mutluyum Devam Et (Happythankyoumoreplease), filmi seçmemin nedeni tabii ki HIMYM. Ve TED. Bu ödüllü bağımsız romantik komedinin senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Ted Mosby yani Josh Radnor. 🙂

4. Aşka Fırsat Ver (L’Age De Raison), aslında filmin Fransızca adı Mantık(Akıl) Yaşı gibi bir şey anlamına geliyor. Yani kendimizi bildiğimiz yaş. Tabii bu herkes için farklı olabilir. Çocukken hayal ettiği her şeyin zıttı olan Margaret’i anlatıyor film. Ama bu filme gidebilmek için tek bir uygun seans var  o da 10 Ekim saat 19’da Beyoğlu sineması.

5. Benim Güzel Oğlum, Ne Yaptın Sen? (My Son, My Son, What Have Ye Done) , yönetmeni Herzog’un sözleriyle “kan ve testerenin görünmediği, ama acayip, adsız bir korkuyu içinize salan bir korku filmi”. Yapımcısı da David Lynch.  Venedik’te Altın Aslan için yarışmış, bi gidip görmek lazım.

6. Aslı Gibidir (Certified Copy), Toskana’da aşk ve Juliette Binoche diyor. Bana yeterli geldi 🙂 İran yeni dalgası yönetmenlerinden Abbas Kiarostami hakkında da bilgi sahibi olabilirim sanırım bu film sayesinde.

7. Anneme Dokunma (Cyrus) , ultra düşük bütçeli yapımlarla tanınan yeni bağımsız Amerikan sinema hareketi “mumblecore” kurucuları Duplass kardeşlerin yeni filmi, kimi zaman kapkara, kimi zaman dokunaklı bir komedi diyor. Yüksek bütçeli Amerikan filmlerine alışık olduğumdan düşük bütçeyle nasıl bi film çekmişler merak ediyorum.

8. Mamut (Mammuth), yol filmlerini severim bu da bi yol filmi. Hem de 70’ler ruhu varmış.

Benim seçimlerim bunlar. 🙂 Keyifli seyirler diliyorum herkesee.

Filmekimi’nden Seçtiklerim” için bir yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.