Hatice Gökçe ile Jön Türkler yine devrimci, yine şık!

 

Kendine özgü tasarımlarıyla Türkiye’deki erkek giyim sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyan moda tasarımcısı Hatice Gökçe, 25-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Fashion Week kapsamında, tarihsel mirası farklı bir anlayışla günümüze taşıyan Jön Türkler” defilesiyle podyumlarda yenilikçi bir hava estirecek.

Cesur tasarımlarıyla, erkeklerin de kadınlar kadar cezbedici olabileceğini kanıtlayan Hatice Gökçe’nin Jön Türkler konseptli defilesi 27 Ağustos Cuma günü saat 16:00’da İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşecek. İstanbul Fashion Week kapsamında, tarihsel mirası yenilikçi bir anlayışla günümüze taşıyan Jön Türkler defilesi, İTKİB’in organizasyonunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), İstanbul Moda Akademis (İMA) işbirliğiyle düzenleniyor.

Moda çekimlerini ünlü fotoğrafçı Bennu Gerede’nin gerçekleştireceği “Jön Türkler” defilesinin makyaj sponsorluğunu ise MAC üstleniyor. Erkek koleksiyonunun yanı sıra kadın koleksiyonunun da tanıtılacağı “Jön Türk” konseptli defile için, 14 erkek ve 6 kadın olmak üzere toplam 20 model podyumda yerlerini alacak. Defile için kadın modellerin saçlarını Gülay Tiran, erkek modellerin saçlarını ise Barber Meto’nun sahibi Metin Sola tarayacak.  Defilede yer alacak mankenlerin isimleri şöyle: Defilede yer alacak mankenlerin isimleri şöyle: Alex, Serkan Tan , Dan ,Daniel, Egemen Bibika, Ali Tank, İbrahim Gayberi, İlhan Şen, Leonardo, Marcios, Marcos, Burak Gacamer, Mustafa Kaya, Yiğit, Alona, Sema Şimşek, Helen Mccusker, Julia Johansen, Sadie Phelps ve Beril Kayar.

Toplam 90 parçada 30 tarzın sergileneceği defilenin artistik yönetimi ve koreografisi Bilge Tuğsuz tarafından yapılırken, defile boyunca yapılacak müzikler ise Bilge Tuğsuz, Ertan Çelikler ve Can Hatipoğlu’na ait.

19. yüzyılda protest gençlik hareketi olarak ortaya çıkan ve verdikleri mücadeleyle siyasi, askeri, edebi, fikri pek çok alana damgasını vuran Jön Türkler’in yenilikçi isteklerinin yanı sıra bütünü korumaya özen gösteren tavırlarından etkilenen Hatice Gökçe, o dönemi doğrudan yansıtan tasarımlar yerine Jön Türkler yaklaşımıyla kendi önerilerini sunuyor. Hatice Gökçe Jön Türkler konseptini neden tercih ettiğini şöyle açıklıyor: Bu konuyu seçme sebebim Jön Türkleri sadece tarihçilerin ilgilendiği bir konu olmaktan çıkarmak belki de. Özgürlükçü fikirleri savunan ve bunun için çabalayan edebi, siyasi, kültürel anlamda dönemine ciddi katkıları olmuş büyük bir oluşumun döneminin giyimi hakkında bilgili, takipçi olduklarını  biliyoruz. Benim için en önemli nokta bu.”

Hatice Gökçe’nin marka koordinatörlüğünü üstelendiği, adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçasından alan ve ünlü tasarımcıların çizgilerini Güneydoğulu kadınların el emeğiyle harmanlayan “Argande”nin IFW kapsamındaki defilesi de 27 Ağustos Cuma günü saat 10:00’da gerçekleşecek.

Hatice Gökçe’nin Jön Türkler koleksiyonu sanal defile olarak daha sonra www.modazon.com adresinden seyredilebilecek.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.