İstanbul Fashion Week’te Tuvanam ile “Zamana Karşı Keşif”

 


Tuvana Büyükçınar Demir, Zamana Karşı Keşif adını verdiği yeni koleksiyonunu unutulmaya yüz tutmuş, bizden olan, bize ait değerlerden etkilenerek hazırladı. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelerek yerleşik hayata geçen Türkler’in, Anadolu’ya yerleşene kadar geçtiği bölgelerin kültüründen etkilenerek hazırlanan tasarımların öne çıkan dokusu ise neredeyse unutulmaya yüz tutan kutnu kumaşı.

Tuvana Büyükçınar Demir’in ilk kez İstanbul Fashion Week’te Karma II’defilesinde tanıtacağı 2011 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu tamamen kendi kültürümüzün değerlerinden ortaya çıktı.  Padişahların kaftanlarının dikildiği bir kumaş olan ve görkem, zarafet ve estetiği ifade eden kutnu kumaşı Tuvanam’ın tasarımları ile ilk kez moda ile buluşuyor. Bu koleksiyon için Gaziantep’in son kutnu temsilcilerinden biri olan Muhittin Eldemir tarafından özel olarak elde dokunan kutnu kumaşını modernize ederek yeniden yorumlayan tasarımcının koleksiyonunda bu sıra dışı kumaşa yine farklı coğrafyalardan gelen ikatlar, ipekler, organik kotonlar ve tüller eşlik ediyor.

Uçuşan ipeklerin, volan ve tüllerin, bedeni saran korselerin yer aldığı koleksiyonda safran sarısı, krem, uçuk pembe ve pudra tonları yer alıyor. Tuvana Büyükçınar Demir, futuristik kesimler ile romantik kesimlerin bir araya geldiği koleksiyonunu, 27 Ağustos Cuma günü saat 12.00’de gerçekleştirilecek olan İstanbul Fashion Week’in Karma II defilesinde ilk kez tanıtacak. Karma II defilesinde Tuvana Büyükçınar Demir’in yanı sıra Rana-Berna Canok, Niyazi Erdoğan ve Nejla Güvenç tasarımları da yer alacak. Defilede yer alacak mankenlerin makyajı ise Bobbi Brown markası tarafından yapılacak.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.