“İnternet Medyası Zirvesi” İzlenimleri

İnternet Medyası Derneği tarafından düzenlenen ‘İnternet Medyası Zirvesi’, geçtiğimiz Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi’nde yapıldı. Master’ımı yaptığım üniversitede olması ve tez konumu da bir nebze olsun ilgilendirmesi nedeniyle ben de katıldım. Fakat koskoca salondaki insan sayısı parmakla sayılacak kadar azdı. Bunun nedeni bence yeteri kadar duyurulmaması ve yapılan duyurunun da çok geç yapılmış olmasaydı. Bir gün önce geldi mesela bana da konferans olduğuna dair mesaj. İşim olmadığı için gidebildim. Daha önce yapılmış bir planım olsaydı ben de gidemezdim.  Aslında katılan isimler ilgi çekecek isimlerdi. Tanıtım eksikliğinden ötürü boş salona konuşmak zorunda kaldılar.

Konferans başlamadan önce okulda beklerken, kahvaltı ediyordum ve bir yandan da Twitter’a bakıyordum. Tam bu sırada Yurtsan Atakan, Bülent Arınç’ı beklerken sıkıldığını ve konferansın başlaması gereken saatte başlayamadığını yazmıştı. Ben de o sırada çatıya çıkan çevik kuvvet polislerinden Arınç’ın geldiğini anlayıp, hemen cevap yazdım:) “Polisler çatıya çıktığına göre Arınç geliyor sanırım” dedim. Gerçekten de bir dakika içinde Arınç geldi. Daha sonra Yurtsan Bey de konuşmasını yaparken, bu olaydan bahsetti 🙂 Ben de çıkışta kendimi tanıttım kendisine. :p

Açılış konuşmasını İMD başkanı Hadi Özışık yaptı. İnternet medyasının yaşadığı sorunlardan bahsetti ve internet medyası için bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Daha sonra Bülent Arınç kürsüye çıktı ve yasal düzenleme yapılmasını desteklediğini, ancak burada internet medyasına da görevler düştüğünü, o görevlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Ben konuşması bittikten sonra Arınç salonu terkeder diye düşünüyordum, ilk oturum bitene kadar salonda oturup konuşmaları dinleyerek beni şaşırttı Sn. Arınç.

Programa göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Skype konuşmasıyla zirveye katılması bekleniyordu ama katılmadı. Neden katılmadığına dair bir açıklama da gelmedi.

İlk bölümde “Geleceğin Haberciliği” konusunu tartışmak üzere, Cüneyt Özdemir moderatörlüğünde, Yurtsan Atakan, Ercüment İşleyen, Yavuz Semerci,  Ahmet Yeşiltepe ve Ünal Tanık biraraya geldi. İnternetteki haber sitelerinin işleyişinden, reklam modellerine kadar konuları tartıştılar. Ara ara birbirlerine de laf attılar.

Konferansa ara verildiğinde master hocalarımdan Lemi Baruh, Levent Soysal ve Murat Akser’le yedim öğle yemeğini. Her şeyi konuşabileceğiniz hocalarınızın olması çok güzel bir şey. Bu açıdan kendimi çok şanslı görüyorum. Çalışırken yazamadığım tezimi bitirme hedefimden bahsettim onlara ve yaz döneminin sonuna kadar yetiştirmeye karar verdik. Umarım hedeflediğim sürede bitirebilirim. 🙂

İkinci bölüm başladığında, salonda ünlüler geçidi vardı. Gülben Ergen, Ahmet Hakan, Tülin Şahin, Elif Dağdeviren, İclal Aydın, Ahu Özyurt ve Serdar Akinan biraradaydı. Twitter’da en aktif ve en çok takipçisi olan isimlerden olan konuklar, Twitter’ı nasıl kullandıklarını, nasıl tepkiler aldıklarını anlattılar.

Gülben Ergen’le öğlene kadar yine Twitter üzerinden haberleşmiştik. O da sağolsun Ece’yle haberleştik buraya gelene kadar ne olduğunu da yine Twitter’dan öğrendim, dedi. Beni mutlu etti 🙂

Zirvenin ne kadar yararlı olduğu tartışılır, ama sohbet keyifliydi…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.