Boylu Soylu Yelkenliler İstanbul’da

Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği, 27-30 Mayıs Tarihleri Arasında İstanbul’da…

12 Mayıs tarihinde Yunanistan’ın Volos limanından hareket eden tarihi yelkenliler, Çanakkale ve İstanbul Boğazını geçerek Karadeniz’e çıktı. 21 Mayıs’ta Bulgaristan’ın Varna şehrine ulaşacak. Burada 3 gün kaldıktan sonra geri dönüşte 27 Mayıs tarihinde İstanbul’a uğrayacak yelkenliler, 30 Mayıs’a kadar kalacak. Yelkenlilerin İstanbul’da olduğu 4 gün, tam bir şenlik havası içinde kutlanacak.

27 Mayıs Perşembe günü yelkenlilerin Karaköy Limanı’na demirlemelerinin ardından saat 14.00’de halka açık karşılama töreni yapılacak. Törenin ardından yelkenliler halkın ziyaretine açılacak. Yelkenliler 30 Mayıs Pazar gününe kadar, saat 10.00 ile 18.00 arasında İstanbulluları ağırlayacak.

Cumhuriyet tarihimizin ilk yelkenli okul gemisi olan STS/BODRUM da Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı’na Türkiye adına katılıyor. STS/BODRUM’un, BOSAV (Bodrum ve Karya Bölgesi, Kültür, Sanat ve Tanıtma Vakfı), Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi ve konuya duyarlı pek çok kişi ve kuruluşun katkıları ile dört yılda inşası tamamlandı. 750 bin dolara mal olan geminin tam boyu 36 metre, güverte boyu 32,50 metre. 450 m² yelken alanı bulunan geminin kapasitesi ise 16 kişi.

Tarihi yelkenlileri yakından görmek isteyenler için…

27 Mayıs Perşembe günü yelkenlilerin Karaköy Limanı’na demirlemelerinin ardından, saat 14.00’te halka açık karşılama töreni yapılacak. Törenin ardından ziyarete açılacak yelkenliler, üç gün boyunca 10.00 – 18.00 saatleri arasında İstanbulluları ağırlayacak.

Haliç’te gerçekleşecek spor etkinliklerinden, kültür ve gezi turlarına yoğun bir İstanbul programıyla devam edecek Boylu Soylu Yelkenliler Şenliği kapsamında, 16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenliden inecek 800 kişilik mürettebat 28 Mayıs Cuma günü, 17.00 – 18.30 saatleri arasında İstiklal Caddesi’nde yürüyecek.

Boylu Soylu Yelkenlilerin Ayrılış Geçidi…

Boylu Soylu Yelkenliler, İstanbul – Lavrion(Yunanistan) rotasındaki üçüncü yarışın startı için, 30 Mayıs Pazar günü,12.00 – 15.00 saatleri arasında Karaköy limanını terk edecekler. Katılmak isteyen tüm İstanbullu yelkencilerin eşlik edebilecekleri ayrılış geçidi saat 15.00’da Ahırkapı Feneri’nden başlayacak, Adalar yönünden Marmara’ya açılacak. Sarayburnu ve Caddebostan sahili geçidin en iyi izlenebileceği noktalar arasında.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.