Yale Üniversitesi Etkinlikleri Boğaziçi Üniversitesi’nde

ABD’nin en köklü üniversitelerinden Yale Üniversitesi, 26 Mayıs – 2 Haziran tarihlerinde düzenlenecek “Türkiye’de Yale Haftası”kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’yle ortaklaşa bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.

Yale Üniversitesi’nden gelecek 22 öğretim üyesi ve idareci ile 78 öğrenci, Türkiye’deki üniversitelerle kalıcı ve sürdürülür işbirlikleri kurma vizyonuyla Türkiye’nin üç büyük kentinde çeşitli panel, sempozyum, konser ve tiyatro gösterileri düzenliyor. Sanat, eğitim, kültür ve çevre gibi konuları kapsayan etkinliklerde Yale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sekreter Linda Koch Lorimer, Yale Tıp Fakültesi Dekanı Robert Alpern, Lisans Kabul Dekanı Jeffrey Brenzel, Tiyatro Okulu Dekan Vekili Vicki Nolan, Müzik Okulu Dekan Vekili Susan Cahan, Yale World Fellows Direktörü Michael Cappello, eski ABD Cumhurbaşkanı adayı Howard Dean, Beyin Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Murat Günel gibi üniversite üyelerinin yanı sıra; oyuncu, yönetmen ve eleştirmen Haldun Dormen gibi Yale mezunu ünlü Türkler yer alıyor.

Türkiye’de Yale Haftası’nın Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerinde, katılımcılar, Yale World Fellows Programı tarafından düzenlenen sempozyumda Yale mezunu ve eski ABD başkan adayı olan Howard Dean’in konuşmasını, Yale Çevre Bölümü tarafından düzenlenen “Mezradan Kente” sempozyumunda Prof. Dr. Chad Oliver’ı, dünyaca ünlü piyano virtüözü İdil Biret ile birlikte icra edecek olan ve Maestro Toshiyuki Shimada yönetimindekiYale Senfoni Orkestrasının Aya Irini’deki dinletisini ve  Yale Drama Okulunun gösterilerini, izleme fırsatını bulacaklar.

Çevre Paneli
27 Mayıs Perşembe günü 9:00-13:00 arası Rektörlük binasında, Batı yarım küredeki en eski çevre okulu olan Yale Üniversitesi, “Çevre: Mezradan Kente” konulu bir panel düzenliyor. Pinchot Orman ve Çevre Çalışmaları Profesörü Chad Oliver ve Sürdürülebilir Tasarım Uzmanı Kirk Henderson’ın başkanlık edecekleri panelde, günümüz çevrecilerini bekleyen mimari zorluklar ele alınacak. (ücretsiz katılım ve kayıt icin Meral Serdaroğlu meral.serdaroglu@gmail.com)

Yale Senfoni Orkestrası
27 Mayıs Perşembe 20:00’de, Aya İrini Müzesi’nde İdil Biret ile Maestro Toshiyuki Shimada’nın yönetimindeki Yale Senfoni Orkestrası bir konser verecek (Aya Irini konseri biletleri Biletix’te  http://www.biletix.com/event.htm?id=LKSQ1 satışa sunulmuştur

Küresel İlkeler Sözleşmesi Sempozyumu
28 Mayıs Cuma 10:00-17:30 arası Albert Long Hall’da düzenlenecek “Küresel İlkeler Sözleşmesi: Çuvaldızı Kendimize Batırmak” konulu sempozyumda, Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin sürdürülebilir iş üzerindeki etkisi incelenecek. Yale Dünya Akademi Üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Geliştirme Programı işbirliğiyle yapılacak sempozyuma, Demokratik Ulusal Komite Eski Başkanı ve Yale Öğretim Üyesi Howard Dean ana konuşmacı olarak katılacak. (ücretsiz katılım için online kayıt: http://www.yale.edu/worldfellows/conference/ )

Eğitim Paneli

Türkiye’de Yale Haftası’nın son paneli ise 29 Mayıs Cumartesi günü yapılacak. “21. Yüzyılda Yüksek Öğrenimin Rolü: Yale Bakış Açısı” konulu panelde, Yale Rektör Yardımcısı Linda Koch Lorimer, Yale Tıp Fakültesi Dekanı Robert Alpern ve Yale Lisans Kabul Dekanı Jeffrey Brenzel, hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde üniversitenin ve yüksek öğrenimin rolü hakkındaki fikirlerini paylaşacaklar. Panel, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun öncülüğünde çeşitli ülkelerin eğitim bakanlarının katılımıyla düzenlenecek iki günlük “Eğitimde Değerler” konferansı kapsamında gerçekleştirilecek.

Yale Tiyato Okulu Gösterileri
Hafta kapsamında, Yale Tiyatro Okulu, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda 28-29 Mayıs tarihlerinde iki Commedia Dell’Arte performansı sahneleyecek. Gösterilerin açılışını tiyatro duayeni Haldun Dormen, Prof. Oya Başak ve Yale Drama Okulu Dekan Vk. Vicki Nolan yapacak. İlki 28 Mayıs Cuma 17:30, ikincisi ise 29 Mayıs Cumartesi 15:00’te sahnelenecek oyunu Chris Bayes yönetiyor. (28 veya 29 Mayıs Oyunlarına ucretsiz katılım ve kayıt icin: Işıl Bilger isil.bilger@boun.edu.tr)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.