“Joseph Beuys ve Öğrencileri” Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Turkiye’deki 100. yılını kutlayan Deutsche Bank’ın iş birliğiyle, 09 Eylül – 01 Kasım 2009 tarihleri arasında, “Joseph Beuys ve Öğrencileri – Deutsche Bank Koleksiyonu’ndan Seçmeler” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.
Kuratorluğunu, Deutsche Bank Sanat Global Baskanı Friedhelm Hutte ile Sanat Eleştirmeni Ahu Antmen’in yaptığı sergi, çağdaş sanatın efsanevi oncusu Joseph Beuys’un kağıt uzerinde gerceklestirdiği calısmalarla; onde gelen oğrencilerinden Peter Angermann, Lothar Baumgarten, Walter Dahn, Felix Droese, Imi Giese, Jorg Immendorff, Anselm Kiefer, Imi Knoebel, Inge Mahn, Ulrich Meister, Meuser, Blinky Palermo, Katharina Sieverding ve Norbert Tadeusz’un desen, fotoğraf ve baskılarını ilk kez bir araya getiriyor.
“Oğretmenliğim en buyuk eserimdir. Gerisi teferruattır.” diyen Beuys, 1961’den okuldan çıkarıldığı 1972 yılına kadar, Dusseldorf Sanat Akademisi’nde 300’den fazla öğrenci yetistirdi. Sanatsal arayıslarından bağımsız, kendini bir eğitimci olarak gören sanatçı, öğrencilerini de kendi yollarını bulmaya tesvik etmesiyle biliniyor. Sergi, 350’yi askın eserle, Beuys’un karizmatik bir öğretmen olarak tesvik ettiği butun sanatsal yaklaşımların bir yelpazesini sunuyor. Ayrıca, cağdas sanatın en önemli dönemlerinden birini ve Joseph Beuys’un öğrencileri üzerinde bugün bile devam eden etkisini gözler onune seriyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.